Skip to main content
Pokoje gościnne Zygmuntowska - Noclegi - Nowy Sącz, ul. Zygmuntowska 17-15

Szlaki turystyczne w okolicach Nowego Sącza

Nowy Sącz jest jednym z piękniejszych i istotniejszych miast Małopolski oraz Sądecczyzny. Ta malownicza miejscowość widnieje na mapach naszego kraju już od średniowiecza, zachwycając swoim pięknem i niespotykanym położeniem w miejscu nadrzecznego cypla wideł dwóch rzek: Dunajca oraz Kamienicy Nawojowskiej. Takie usytuowanie sprawia, że w okolicach Nowego Sącza pełno jest ciekawych i zapierających dech w piersiach szlaków spacerowych. W dzisiejszym tekście chcielibyśmy przedstawić najpiękniejsze z nich.

Najciekawsze szlaki turystyczne w Nowym Sączu

1. Szlak „Zachodni”

Jest to szlak oznaczony kolorem czerwonym, a jego długość wynosi około 10,5 km. Czas, jaki jest potrzebny na przejście tego pięknego szlaku to około 3 godzin. Rozpoczyna się on w miejscu przystanku PKS/MPK w niewielkiej miejscowości Trzetrzewina, by w swoich początkowych kilometrach wiedzie spokojną wiejską drogą. Następnie szlak przechodzi w górskie tereny, dzięki czemu wyruszając na spacer tą droga mamy szansę na zobaczenie widoków na Kotlinę Sądecką, Beskid Sądecki, zachodnią część góry Litacz oraz Pasmo Łososińskie. Dalsza droga szlaku Zachodniego prowadzi turystów północnym stokiem góry Szcząb i skraj lasu ad wsią Marcinkowice.

Spacerując tym szlakiem mamy również możliwość zobaczenia cmentarza parafialnego oraz cmentarza, na którym pochowani zostali żołnierze walczący w bitwie pod Marcinkowicami 6.12.1914 roku. Końcowy odcinek trasy wiedzie przez płaski teren delty potoku Smolnik oraz podejście do przysiółka Łazy Marcinkowskie. Stamtąd można przejść do wąskiej doliny masywu Białowodzkiej Góry, która prowadzi na grzbiet Góry Zamczysko.

Szlak „Zachodni”

Źródło:beskidsadecki.eu

2. Szlak „Wschodni”

Jest to najdłuższy z prezentowanych przez nas szlaków, który wymaga około 7 godzin na pełne przejście, jednak jego piękne krajobrazy całkowicie rekompensują ten wysiłek. Długość ścieżki Wschodniej to aż 24 km, a oznaczona została ona kolorem zielonym. Początek trasy ma miejsce na końcowym przystanku MPK w Dąbrowie w kierunku Grodka nad Dunajem. Decydując się na wyprawę tym szlakiem mamy szansę wejścia na szczyt Dąbrowskiej Góry, z którego rozciągają się malownicze widoki na Jezioro Rożnowskie, grzbiety Podgórza Rożnowsko-Ciężkowickiego, a także Kobylnicę.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim filmem, który przedstawia relację z rowerowej wędrówki, wokół Jeziora Rożnowskiego.

Dalsza droga prowadzi w dół, w kierunku zachodnim ku niezapomnianej Kotlinie Sądeckiej. Dalej możemy podziwiać również szczyt Kuminowickiej Góry, a także masyw Jodłowej Góry oraz wzgórze Mogilno. Następnie szlak wiedzie drogą asfaltową, aż do miejsca, w którym rozciąga się przepiękny widok na miasto Nowy Sącz i grzbiety Beskidu Sądeckiego. W niedużej odległości można również zobaczyć pozostałości po zrujnowanej skoczni narciarskiej. Szlak Wschodni kończy się u brzegu potoku Jamniczka i ciągnącego się nieopodal lasu.

Szlak „Wschodni”

Źródło: visitmalopolska.pl

3. Szlak „Chełmiec – Szcząb”

Ten krótki szlak wynosi jedynie 2,5 km, a czas potrzebny na jego przejście to niespełna godzina ( około 50 minut). Droga rozpoczyna się wraz z przystankiem MPK przy drodze Chełmiec – Marcinkowice i jest oznaczona kolorem zielonym. Szlak prowadzi leśną drogą w kierunku zachodnim, a następnie stosunkowo wąską doliną potoku. Dalej ścieżka zaczyna być dosyć stroma i pozwala nam dojść aż po sam stok góry Szcząb wyprowadzając turystów około 1 km od północnego lasu, przecinając się z drogą czerwoną.

4. Szlak „Południowy”

Szlak Południowy ma długość około 11,5 km, a do jego przejścia potrzeba ponad 3 godzin. Został on oznaczony kolorem czerwonym i rozpoczyna się w miejscu przestanku MPK Jamnica – Kamionka Wielka. Początkowo droga wiedzie w pobliżu okolicznych domostw ku centrum Nawojowej, gdzie znajdziemy takie atrakcje turystyczne, jak pałac Stadnickich oraz zabytkowy zespół parkowy.

Dalsza wędrówka tym szlakiem doprowadzi nas do malowniczych przysiółków, małych potoków oraz niewielkich wzgórz i grzbietów. Jest to niezwykle ciekawa alternatywa dla typowo wysokogórskich wypraw, która bez wątpienia warta jest spróbowania.

Szlak „Południowy”

Źródło: beskidsadecki.eu

5. Szlak „Dąbrówka Polska – Majdan”

Ostatni z prezentowanych dziś szlaków ma długość około 4 km i oznaczony został kolorem niebieskim. Do jego przejścia potrzeba około godziny. Swój początek droga ta bierze z przystanku MPK w miejscowości Dąbrówka Polska i prowadzi w okolice kilku kopalni gliny oraz na widoki z panoramą Nowego Sącza. Dalej ścieżka wiedzie przez koło kilometrowy odcinek leśny oraz asfaltową drogę pomiędzy zabudowaniami we wsi Majdan. Koniec trasy usytuowany jest na skrzyżowaniu dróg obok krzyża w tej miejscowości.

Szlak „Dąbrówka Polska – Majdan”

Źródło:travelovelove.pl

Jak znaleźć nocleg w Nowym Sączu?

Planując wycieczkę w okolice Nowego Sącza warto jest zadbać o rezerwację w hotelu, który oferuje nie tylko dobre warunki, ale i odpowiednią lokalizację. Warto, zatem odpowiednio wcześnie poszukać miejsca, by cieszyć się wypadem i móc odpocząć po dłuższej wędrówce w komfortowych warunkach. Odwiedź stronę https://www.zygmuntowska.pl/oferta/pokoje-do-wynajecia, sprawdź ofertę pokoi gościnnych Zygmuntowska i zarezerwuj dogodny termin!