Skip to main content
Pokoje gościnne Zygmuntowska - Noclegi - Nowy Sącz, ul. Zygmuntowska 17-15

Pasjonująca podróż w przeszłość – które muzea w Nowym Sączu warto odwiedzić?

Nowy Sącz to doskonały kierunek dla osób, zafascynowanych historią, tradycją i kulturą. W jego okolicy znajduje się wiele cennych zabytków, a samo miasto oferuje przyjezdnym niezwykle ciekawą podróż w czasie. Wszystko to za sprawą placówek muzealnych, w których zgromadzono wiele interesujących eksponatów z różnych epok. Zastanawiasz się, które muzea w Nowym Sączu warto odwiedzić? Koniecznie sprawdź naszą listę!

Lista muzeów, które warto odwiedzić w Nowym Sączu

1. Muzeum Ziemi Sądeckiej – Gmach Główny

Muzeum Ziemi Sądeckiej mieści się w zabytkowym budynku, pełniącym niegdyś funkcję Banku Austro-Węgierskiego. Został on wybudowany w 1912 r., a za jego kształt odpowiada krakowski architekt – Teodor Hoffman. Dziś bryła gmachu została nieco zmodernizowana, a przeprowadzone w 2017 r. prace podkreśliły jego reprezentacyjny charakter.

Na miejscu zobaczyć możesz cały przekrój historii Nowego Sącza. Co ciekawe, prace nad budową kolekcji rozpoczęły się już w połowie XIX stulecia. Do dnia dzisiejszego udało się zgromadzić tutaj setki eksponatów, ukazujących czasy autonomii galicyjskiej, wojen światowych oraz okresu międzywojennego. Wystawę historyczną uzupełnia stała ekspozycja z pracami malarza Bolesława Barbackiego – znanej nowosądeckiej postaci ze świata kultury i sztuki, ale również działacza patriotycznego, który zginął tragicznie z rąk hitlerowców. Podziwiając jego twórczość, warto zwrócić uwagę na wierne oddanie cech portretowanej osoby oraz niesamowitą harmonię barw i światła. W Muzeum Ziemi Sądeckiej odbywają się również wystawy czasowe oraz zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela
10.00 – 17.00
ostatnie wejście na
ekspozycję o godz. 16.30

 

Cennik:
Bilet normalny 12 PLN
Bilet ulgowy 8 PLN
Źródło: https://muzeum.sacz.pl/oddzialy/gmach-glowny

 

 

Muzeum w Nowym Sączu - Gmach Główny

2. Miasteczko Galicyjskie. Oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej

Odwiedzając nowosądeckie Miasteczko Galicyjskie, przeniesiesz się do Galicji z przełomu XIX i XX stulecia. Zobaczysz tutaj rekonstrukcje obiektów gastronomicznych, handlowych i usługowych, poczujesz klimat prowincji i przekonasz się, jak żyli ludzie w czasach monarchii austro-węgierskiej. 

W trakcie spaceru zajrzysz do pracowni fotografa i zegarmistrza, odwiedzisz krawca i fryzjera, zobaczysz, jak wyglądała dawna apteka i poczta, by na koniec ucieszyć się z postępu medycyny w gabinecie stomatologicznym. Co ważne, wszystkie obiekty, tworzące nowosądeckie Miasteczko Galicyjskie, są wiernymi kopiami budynków. Na miejscu uruchomiono również zaplecze konferencyjne, gastronomiczne i handlowe. Możesz tutaj więc zasmakować tradycyjnych potraw w budynku, stylizowanym na dawną gospodę, zrobić zakupy w sklepie kolonialnym i osłodzić sobie wysiłek słodkościami z galicyjskiej cukierni. Taka podróż w przeszłość to doskonała forma edukacji zarówno dla młodszych, jak i znacznie starszych uczestników wycieczki.

Godziny otwarcia:
1 maja – 15 października
wtorek – niedziela
10.00 – 18.00
ostatnie wejście o godz. 17.00
16 października – 30 kwietnia
wtorek – niedziela
9.00 – 16.00
ostatnie wejście o godz. 15.00 

Cennik:
Bilet normalny 16 PLN
Bilet ulgowy 12 PLN
Źródło: https://muzeum.sacz.pl/oddzialy/miasteczko-galicyjskie

 

 

 
Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz

3. Sądecki Park Etnograficzny

Na Sądecki Park Etnograficzny składa się blisko 70 obiektów, położonych na 20 hektarach! Taki spacer może być nieco męczący, choć warto go odbyć, by poznać kulturę i architekturę grup, zamieszkujących Sądecczyznę w okresie od XVII do XIX stulecia. Tutaj zobaczysz m.in. świątynie, dawne warsztaty rzemieślnicze, bogate domy z bielonymi ścianami i ubogie chaty z nędznym wyposażeniem i jeszcze gorszymi warunkami.

Wędrując przez kolejne sektory, poznasz życie codzienne Niemców Galicyjskich, Pogórzan i Łemków. Jednak szczególną uwagę przykuje z pewnością, zlokalizowana nieco na uboczu część, odzwierciedlająca barwną kulturę Cyganów Karpackich. W ostatnich sektorach odwiedzisz natomiast Górali Sądeckich i Lachów Sądeckich. Tutaj warto zobaczyć m.in. chałupę zamożnego kmiecia z Gostwicy. Dlaczego? Bo to właśnie w weselu jego córki uczestniczył sam Karol Wojtyła, co upamiętnia zorganizowana w niej ekspozycja. I choć na odwiedziny w Sądeckim Parku Etnograficznym należy przeznaczyć kilka godzin, czas ten z pewnością nie pozostanie stracony!

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela
10.00 – 18.00
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30
ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 16.00 

Cennik:
Bilet normalny 10 PLN
Źródło: https://muzeum.sacz.pl/oddzialy/sadecki-park-etnograficzny

 

 

Sądecki Park Etnograficzny Nowy Sącz

Galeria Marii Ritter. Oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej

Galeria Marii Ritter to kolejny już oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej, który warto odwiedzić, będąc w okolicy Nowego Sącza. Zgromadzone eksponaty zajmują aż cztery pomieszczenia zabytkowej kamienicy, należącej niegdyś do rodziny Ritterów. Odtworzono tutaj pracownicę sądeckiej malarki, w której podziwiać można jej wybitne dzieła. Pozostałe pokoje stanowią natomiast rekonstrukcję dawnych domów mieszczańskich. Możesz tutaj zobaczyć XIX-wieczne saloniki, w których spotykała się śmietanka towarzyszka, a także urządzoną w stylu wiedeńskim sypialnię, należącą do Feliksa i Józefiny Ritterów – dziadków malarki.

Podziwiając galerię warto wiedzieć, że ostatnie obrazy tworzone były przez artystkę lewą ręką, co spowodowane było prawostronnym paraliżem po doznanym wylewie. Ci, którzy zdecydowali się podążać za naszą listą, mieli już okazję zobaczyć polichromie, wykonane przez Marię Ritter. Można je bowiem obejrzeć w kościele z Łososiny, stanowiącym jeden z obiektów, należących do Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Godziny otwarcia:
wtorek – czwartek
10.00 – 15.00
piątek
9.00 – 17.00
sobota, dni świąteczne
9.00 – 14.30

Cennik:
Bilet normalny 8 PLN
Bilet ulgowy 6 PLN
Źródło: https://muzeum.sacz.pl/oddzialy/galeria-marii-ritter-i-stare-wnetrza-mieszczanskie

 

Muzeum Nowy Sącz - Galeria Marii Ritter

Dlaczego warto odwiedzić muzea w Nowym Sączu?

Wszystkie muzea, działające w Nowym Sączu, gwarantują wyjątkową podróż do przeszłości. Dzięki nim poznasz tradycję regionu i zobaczysz, jak żyli ludzie w tej części Polski oraz zakosztujesz nieco sztuki w najlepszym wydaniu, wprost spod pędzli wybitnych nowosądeckich artystów. Co ważne, taka podróż wymaga czasu, dlatego też zapraszamy do rezerwacji noclegów w pokojach gościnnych Zygmuntowska, gdzie komfortowo odpoczniesz po długich spacerach. Warto je odbyć, tym bardziej że muzea w Nowym Sączu nie wieją nudą! To niezwykle ciekawe ekspozycje, stworzone często przez pasjonatów lokalnej historii i kultury, oddające w pełni ducha czasów i pozwalające poczuć klimat epok, które już dawno minęły. Nie pozostaje więc nic innego, jak jeszcze raz prześledzić naszą listę, zarezerwować nocleg i wyruszyć w fascynującą podróż w przeszłość.

Zobacz naszą ofertę noclegową:
Pokoje gościnne Zygmuntowska