Skip to main content
Pokoje gościnne Zygmuntowska - Noclegi - Nowy Sącz, ul. Zygmuntowska 17-15

Top 10 zamków w okolicach Nowego Sącza

Zamki warowne i okazałe rezydencje królewskie to jedne z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce. Okolice Nowego Sącza mają wiele do zaoferowania miłośnikom zamkowych murów, w których zamknięte zostały fascynujące legendy i historia minionych wieków. Które z nich warto zobaczyć?

Ciekawe i warte zobaczenia zamki w okolicy Nowego Sącza

1. Zamek w Rytrze

Ruiny zamku w Rytrze położone są malowniczo w dolinie rzeki Poprad, wśród szczytów Beskidu Sądeckiego. Do dziś nie jest jasne czy założycielem warowni był czeski książę Wacław II, czy też zbłąkany niemiecki rycerz, który zakochał się w tych terenach i wybrał je na swoją siedzibę.

Zamek w Rytrze
Zamek Rytra
Zamek w okolicach Nowego Sącza

Źródło: plannawypad.pl

2. Zamek w Niedzicy

Zamek „Dunajec” w Niedzicy datowany jest na pierwszą połowę XIV w. Wzniesiony został przez Kokosza Berzewiczego. I choć w czasach powojennych przypominał on zupełną ruinę, dziś zachwyca swoim wyglądem przyjezdnych, którzy tłumnie odwiedzają to miejsce.

Niedzica Zamek
Zamek w Niedzicy
Zamek w okolicach Nowego Sącza

Źródło: facebook.com/zamekniedzica

3. Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie można zwiedzić nie tylko ze względów historycznych. Ze wzgórza Baszta rozciąga się bowiem wyjątkowa panorama na okoliczne wzgórza i Dunajec. I choć o świetności warowni przypomina jedynie rekonstrukcja, umieszczona przed wejściem, warto odwiedzić to miejsce, by móc wspiąć się na okazałą wieżę i rozkoszować się pięknem krajobrazu.

Zamek w Czchowie
Zamek Czchów
Zamek Nowy Sącz

Źródło: hasajacezajace.com

4. Zamek Tropsztyn

To, że współcześnie możemy odwiedzić zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce, zawdzięczamy ogromnej pracy całego zespołu wybitnych historyków, architektów i archeologów. To właśnie dzięki nim warownia, datowana już na XIII stulecie, podniosła się z ruin, górując dziś okazale nad Jeziorem Czchowskim.

Zamek Tropsztyn
Tropsztyn Zamek
Zamek w okolicach Nowego Sącza

Źródło: polinar.pl

5. Ruiny zamku Pieniny

Ruiny zamku znaleźć można w masywie Trzech Koron, pod szczytem Góry Zamkowej. To właśnie tutaj schroniła się księżna Kinga, uciekając przed atakiem Mongołów w 1287 r. Do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych, choć sam zamek przestał pełnić swoją funkcję już w XIV stuleciu.

Zamek Pieniński
Ruiny Zamku Pieniny
Zamek w okolicach Nowego Sącza

Źródło: pieniny-na-weekend.pl

6. Zamek w Lubowli (Słowacja)

Będąc w Nowym Sączu, warto również odwiedzić naszych sąsiadów. Warownia, wzniesiona w Starej Lubowli najprawdopodobniej końcem XIII w., ma również polskie dziedzictwo. Przypomina o tym wystawa kopii polskich klejnotów koronnych, zorganizowana w jednej z zamkowych komnat.

Zamek Lubowla
Lubowla Zamek
Zamek w Lubowli

Źródło: eloblog.pl

7. Zamek w Dobczycach

Nie wiadomo, kiedy dokładnie wzniesiono zamek królewski w Dobczycach. Pewne jest natomiast, że już w czasach Kazimierza Wielkiego był on silną twierdzą, otoczoną potężnymi murami. Pomimo upływu kolejnych stuleci, zamek zamieszkiwany był aż do XIX w. Dziś w jego zrekonstruowanej części oglądać można wystawy, zorganizowane przez Muzeum Regionalne PTTK.

Zamek w Dobczycach
Dobczyce Zamek
Zamek blisko Nowego Sącza

Źródło: dobczyce.pl

8. Zamek w Wiśniczu

Zamek Wiśnicz to – oczywiście po Wawelu – największy tego typu obiekt w Małopolsce. Jego fundatorem był Jan Kmita, a budowla miała pełnić funkcję rezydencji obronnej. Dziś obejrzeć tu można ciekawe ekspozycje muzealne lub też odpocząć, korzystając z propozycji gastronomicznej zajazdu, mieszczącego się na zamkowym dziedzińcu.

Zamek w Wiśniczu
Zamek Wiśnicz
Zamek w okolicach Nowego Sącza

Źródło: plannawypad.pl

9. Baszta Kowalska i Ruiny zamku w Nowym Sączu

Również w Nowym Sączu zobaczyć można pozostałości po jednej z ważnych warowni. I to nie byle jakiej, gdyż wzniesionej przez samego króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Niegdyś była to doskonale ufortyfikowana twierdza. Dziś na miejscu podziwiać można jej ruiny z Basztą Kowalską, która jako jedyna przetrwała do współczesnych nam czasów.

Ruiny Zamku w Nowym Sączu
Baszta Kowalska Nowy Sącz
Zamki w Nowym Sączu

Źródło: nowysacz.naszemiasto.pl

10. Zamek Stara Baśń

Zamek Stara Baśń w Grybowie to obiekt w pełni zrekonstruowany, a historyczne losy przeplatają się tutaj z baśniową legendą. Niemniej jednak warto odwiedzić to miejsce, by przymierzyć stroje królów i rycerzy, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz poznać legendę smoka Grynbosa, która rozpali dziecięcą wyobraźnię, zachęcając do kolejnych przygód w krainie fantazji.

Zamek blisko Nowego Sącza
Zamek Nowy Sącz
Zamek Stara Baśń w Grybowie

Źródło: wolniej.com

Nocleg w Nowym Sączu - baza wypadowa do zwiedzania zamków

Jak nietrudno zauważyć, lista zamków, które warto odwiedzić w okolicach Nowego Sącza, jest wyjątkowo długa. Aby nie stracić szansy na poznanie historii Małopolski, ukrytej w murach najpiękniejszych warowni, warto zarezerwować nocleg w mieście, stanowiącym idealną bazę wypadową do zwiedzenia zamków. Zapraszamy do naszych Pokojów gościnnych Zygmuntowska, które zlokalizowane są w dwóch zabytkowych kamienicach. To doskonały sposób, by połączyć poznawanie historii regionu z komfortowym wypoczynkiem w centrum jednego z najpiękniejszych miast Małopolski.

Zapoznaj się z ofertą noclegową:
Pokoje gościnne Zygmuntowska