Skip to main content
Pokoje gościnne Zygmuntowska - Noclegi - Nowy Sącz, ul. Zygmuntowska 17-15

Top 10 atrakcji w Nowym Sączu i okolicach

Nowy Sącz i jego okolice to niezwykle malowniczy oraz bogaty w atrakcje turystyczne region. Znajdziemy tutaj nie tylko przepiękne i zachowane w doskonałym stanie zabytki, ale i tereny, które świetnie sprawdzą się do uprawiania różnego rodzaju aktywności (turystyka rowerowa, piesza, a nawet wodna). Sprawdź listę 10 top atrakcji w Nowym Sączu i przekonaj się, że miejsce to nie pozwoli Ci się nudzić!

Co warto zobaczyć w Nowym Sączu i okolicach?

1. Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie to atrakcja mieszcząca się przy ulicy Lwowskiej 226. Jest to unikatowa miejscówka oferujące turystom możliwość zwiedzenia rekonstrukcji historycznych obiektów, takich jak Ratusz, remiza strażacka, dwór szlachecki oraz domy mieszkalne z warsztatami rzemieślniczymi. Na terenie obiektu działa również kawiarnia oraz Gospoda, a to wszystko, by przybliżyć zwiedzającym atmosferę małego miasteczka dawnych prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Warto również wspomnieć, że sądeckie Miasteczko Galicyjskie jest jedyną tego typu atrakcją w całym kraju!

Miasteczko Galicyjskie w Nowym SączuŹródło: polskieszlaki.pl

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Bilet normalny – 16 zł
Bilet ulgowy – 12 zł

Miasteczko Galicyjskie - zobacz szczegółowy cennik

2. Sądecki Park Etnograficzny

Sądecki Park Etnograficzny znajdujący się nieopodal Miasteczka Galicyjskiego to skansen obejmujący swoim zasięgiem 90 budynków rozmieszczonych na ternie wielkości 20 ha. Znajdziemy tutaj zarówno wiejskie gospodarstwa oraz domy zamożnych mieszkańców, jak i warsztaty, a nawet świątynie. We wnętrzu każdego z budynków znajduje się wystawa tematyczna, dzięki której turyści mogą podziwiać życie dawnych mieszkańców tego terenu, czyli Górali Sądeckich, Łemków, Żydów, Pogórzan oraz Lachów Sądeckich. Przekrój grup etnicznych i sposobów prowadzenia gospodarstw jest naprawdę spory i z pewnością zaciekawi każdego zwiedzającego.

 Sądecki Park EtnograficznyŹródło: malopolska.szlaki.pttk.pl

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Bilet normalny – 10 zł
Dniem wolnym od opłat za wstęp jest wtorek

Sądecki Park Etnograficzny - zobacz szczegółowy cennik

3. Ogrody Sensoryczne w Muszynie

Ogrody Sensoryczne mieszczące się w miejscowości Muszyna to prawdziwa gratka dla osób potrzebujących wyciszenia i relaksu. Miejsce to zostało zaprojektowane tak, by oddziaływać na nasze zmysły w sposób zintensyfikowany i odprężający, co może przynieść szczególnie pozytywne doznania w przypadku osób niepełnosprawnych oraz dzieci. Ogród został podzielony na kilka stref: zdrowia, wzrokową, zapachową, słuchową, smakową i dotykową oraz strefę Afrodyty i baśni i legend o Muszynie.

 Ogrody Sensoryczne w MuszynieŹródło: aw-foto.pl

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Wejście bezpłatne

Ogrody Sensoryczne w Muszynie - więcej informacji

4. Enklawa przyrodnicza „Bobrowisko” w Starym Sączu

„Bobrowisko” mieści się w malowniczym rejonie wideł Dunajca i Popradu. To właśnie w tym miejscu powstała 400. metrowa kładka, która umożliwia obserwację otaczającej ten teren przyrody oraz zwierząt takich jak urocze bobry. W składzie kładki znalazła się także 70-metrowa, całkowicie zakryta ścieżka obserwacyjna, a na terenie enklawy znajdziemy również dwie czatownie, wśród których jedna została wyposażona w lunety widokowe.

 Enklawa przyrodnicza „Bobrowisko” w Starym SączuŹródło: starosadeckie.info

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Wejście bezpłatne

Bobrowisko | Enklawa Przyrodnicza - więcej informacji

5. Ogrody Biblijne w Muszynie

Ogrody Biblijne to wyjątkowy projekt, którego głównym zadaniem jest przekazywanie treści biblijnych w otoczeniu przyjemnego pleneru. Miejsce to wyposażono w specjalne stacje do modlitwy oraz medytacji, co sprzyja refleksji i zadumie. Dzięki temu będzie to miejsce idealne dla każdego turysty poszukującego odrobiny spokoju.

 Ogrody Biblijne w MuszynieŹródło: muszyna.pl

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Wejście bezpłatne

Ogrody Biblijne w Muszynie - więcej informacji

6. Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie to sztuczny zbiornik powstały poprzez spiętrzenie rzeki Dunajec na potrzeby powstałej niedawno elektrowni wodnej. Miejsce to charakteryzuje się wyjątkowym, nieregularnym kształtem oraz bardzo dobrze rozwiniętą bazą turystyki wodnej, dlatego wycieczka w to miejsce jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią ładne widoki i aktywne spędzanie czasu.

Źródło: youtube.com

Lokalizacja atrakcji

7. Zamek w Nowym Sączu

Nowosądecki zamek został wzniesiony w latach 130-1360 z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Wraz z ogromnymi murami miejskimi miał on za zadanie bronić dostępu do miasta. Niestety, mimomimo że dawniej zachwycał swoją świetnością, z każdym kolejnym rokiem zamek podupadał i dziś zostały z niego jedynie ruiny. Jedynym elementem obiektu, który udało się zrekonstruować jest Baszta Kowalska. Mimo to warto jest wybrać się w to miejsce, by poczuć przez chwilę ducha dawnych lat i dowiedzieć się czegoś o historii miasta.

 Zamek w Nowym SączuŹródło: beskidsadecki.eu

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Wejście bezpłatne

8. Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Platforma widokowa o wdzięcznej nazwie „Ślimak” mieści się na wzgórzu Dzielnica w Beskidzie Sądeckim, nieopodal miejscowości Wola Krogulecka. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowej, spiralnej budowie, kształtem przypominającej ślimaka. Platforma umożliwia obserwowanie otoczenia, w tym imponującego pasma Radziejowej oraz szczytu Radziejowa będącego najwyższym punktem Beskidu Sądeckiego.

 Platforma widokowa w Woli KroguleckiejŹródło: hotelczarnypotok.pl

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Wejście bezpłatne

9. Zamek w Rytrze

Zamek w Rytrze to pozostałości po ogromnej budowli pochodzącej z przełomu XIII i XIV wieku. Mieści się on w małej wsi Rytro oddalonej kilka kilometrów od Nowego Sącza. Zamek do niedawna nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem z uwagi na tragiczny stan, w jakim się znajdował. Obecnie kilka prac konserwatorskich przeprowadzonych na tym terenie pozwalają mu powoli odzyskiwać dawną świetność i coraz większe rzesze zainteresowanych turystów.

 Zamek w RytrzeŹródło: plannawypad.pl

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Wejście bezpłatne

10. Pierwsza w Polsce ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

Wieża widokowa w miejscowości Krynica-Zdrój mierzy aż 49,5 metra wysokości i została wykonana z drewna. Umiejscowiona została na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wśród lasów Jaworzyny Krynickiej, a jej łączna długość wynosi 1030 metrów. Dodatkowo poruszając się ścieżką turyści mogą poznawać okoliczną przyrodę oraz historię regionu dzięki edukacyjnym instalacjom zamontowanym na trasie.

Źródło: youtube.com

Lokalizacja atrakcji

Ceny biletów

Bilet normalny – 59 zł
Bilet ulgowy – 53 zł

Wieża widokowa Krynica-Zdrój - zobacz szczegółowy cennik

Główna grafika artykułu - źródło: nowy-sacz.info